Epoksiidpõrandad tööstusettevõtetele: kuidas pikendada kasutusiga

Tööstushoonete põrandakatetele esitatakse erinõudeid. Need peavad taluma mehaanilist koormust, olema vastupidavad agressiivsetele kemikaalidele, taluma äärmuslikke temperatuure ja kokkupuudet niiskusega. Samuti ei tohiks põrandakate olla ruumis tolmu ja mustuse allikas ning selle pind peab olema kergesti puhastatav ja hooldatav.

Epoksiidpõrand on üks sobivaimaid põrandakatteliike tööstus- ja äripindadele, kus on tihe käidavas ning kus kasutatakse spetsiaalset tehnikat või varustust. Tänu sellele, et polümeeril põhinev kate näeb esinduslik välja, valitakse seda ka administratiiv- ja büroohoonetesse, kaubanduskeskustesse ja õppeasutustesse.

Elamutes peavad epopõrandad vastu keskmiselt 25–30 aastat või rohkem. Seda liiki tööstuslikud põrandakatted võivad teatud tingimuste järgimisel olla ka kauem vastupidavad ja kulumiskindlad.

Millest sõltub epopõrandate vastupidavus?

Tootmisel olevad epopõrandad on allutatud mehaanilisele mõjule, neile avaldub tehnika ja koormuste surve. Samuti tekivad sageli hädaolukorrad, kui kemikaalid või rasked esemed põrandale kukuvad. Kui katte liik on valesti valitud, kui tehakse vigu tehnoloogias või aluspõranda valmistamisel, siis võib polümeerpõranda kasutusiga väheneda.

Epoksiidkatte tegelik seisund, kasutusomadused ja kasutusiga sõltuvad mitmest tegurist:

  • Aluspõranda korralik ettevalmistamine. Enne põranda valamist puhastatakse põhjalikult aluse pind, kõrvaldatakse olemasolevad defektid, mis võivad mõjutada lõpptulemust: praod, augud.
  • Betooni tugevus ja töökindlus. Epopõranda aluseks on betoon. Tulevase polümeerkatte tugevus sõltub just selle omadustest. Tööstusruumides kasutatakse aluseks betooniklassi M400 ja kõrgemat. Võimalik on kasutada ka tihendeid.
  • Katte paksus. Mida paksem on epoksiidikiht, seda kauem ei vaja see parandamist ega asendamist. Keskmiselt on põrandate kõrgus 0,4–1 mm.
  • Kaitsvate ühendite kasutamine. Põrandale täiendavat kaitset kriimustuste, hõõrdumiste, kildude eest võimaldavad spetsiaalsed viimistluskatted. Minimaalne paksus peaks olema 50 mikronit.
  • Kokkupuude otsese päikesevalgusega. Selleks, et epokate püsiks võimalikult kaua, ei tohiks seda otseses UV-kiirguses hoida. Päikesekiired võivad hävitada siduvad elemendid, mistõttu need muutuvad pulbriliseks ega täida enam oma funktsiooni.

Seega võivad tööstuslikud epopõrandad kesta 5–10 aastat või kauem, kui paigaldusnõudeid ja kasutusreegleid järgitakse.

Tallinnas tegutsev firma Epo Deco arvestab oma töös alati klientide soovidega ning läheneb ka individuaalselt ettevõtte epopõrandate valikule, arvestades nende kasutustingimusi. Meilt saate tellida optimaalse hinnaga töökindlaid, vastupidavaid epoksiidvaigul põhinevaid katteid.

Meie spetsialistid külastavad objekti, et analüüsida algtingimusi, ning koostada individuaalse projekti, mis võtab arvesse igat liiki koormusi ja nende intensiivsust. See võimaldab paigaldada kulumiskindla ja vastupidava katte.

 

Peamised märgid sellest, et epopõrand vajab vahetamist või parandamist

Epopõrandad nagu kõik muud põrandakatted võivad vajada väljavahetamist või parandamist, kui ilmnevad tüüpilised kulumismärgid. Näiteks võib mõnes kohas märgata pragude või lõhede tekkimist. Põrandakatte seisukorra kohta saab pädeva hinnangu anda ainult spetsialist.

Ennetava meetmena soovitab Epo Deco kontrollida epokatte seisukorda vähemalt kaks korda aastas, et vältida suuremaid kahjustusi ja kõrvaldada väiksemaid defekte õigel ajal.